בניית מערכת סאונד גדולה ומשוכללת

By | 13 בספטמבר 2017

מערכת מפוצלת תדריםאם החלטתם ללכת על מערכת גדולה בה יש טופים וסאבים אז תכירו את המושג הנכון – מערכת מפוצלת תדרים.

פירוט על סוגי הרמקולים יהיה בעמוד נפרד – רמקולים פאסיביים.
בעמוד הזה נתייחס למה שעובר על הצליל בדרכו מהמיקסר לרמקולים, או במילים אחרות, מה זה לעזאזל "ארון מגברים?"
ארון מגברים זוהי קופסא גדולה וכבדה על גלגלים (אחרת אי אפשר יהיה להזיז אותה) בה יש מספר מכשירים.

חשוב לציין שכל אחד מהאלמנטים שאנחנו מזכירים עכשיו יכול להגיע בצורה יותר מורכבת בארון נפרד על מנת לשפר את האיכות או בסדרי גודל גדולים יותר של אירועים.

1. מגברים – מספר המגברים יהיה בין 2 ל- 4. תלוי ברמה אותה אתם רוצים להשיג. הבסיס והמינימום הם שני מגברים, אחד לבאסים ואחד לטופים. אחד לצלילים הנמוכים ואחד למידים ולגבוהים. הסאבים בדרך כלל הם הכי חזקים ולכן הם יקבלו את המגבר היותר חזק. אם אתם רוצים לעלות כיתה ולשדרג את המערכת שלכם, אז תצטרכו לקנות עוד מגבר או שניים. ואז כל מגבר יהיה אחראי לתחום מסויים של תדרים – נמוכים, בינוניים וגבוהים. אם ניקח ארון ממוצע איכותי נראה שיש בו מגבר 5000 ואט לבאסים, 3000 ואט למידים ו-2000 ואט לגבוהים. זוהי בדרך כלל הדרישה של הרכבים יותר רציניים ולזה קוראים WAY 3 – יש גם אפשרות ל WAY 4 וזה אומר חלוקה של הצלילים ל – 4 מגברים ושליחת כל תחום תדרים לאלמנט המתאים לו ברמקולים. זאת הרמה הגבוהה ביותר.
2. קרוסאובר – מכשיר שתפקידו הוא לפצל את התדרים. בקרוס אובר יש כפתורים שאחראים "לחתוך" את התדרים ולשלוח כל תדר למגבר המתאים. ליותר פרטים
3. קומפרסור – מכשיר שתפקידו כשמו לדחוס את הצליל במידה ויש עליה חריגה בעוצמה. דמיינו כאילו יש מישהו שמחזיק כל הזמן את הסליידר של הווליום וכל פעם שהזמר לדוגמא צורח, אז הוא מנמיך את העוצמה. למה זה נועד ? לאזן ולשמור על רמה קבוע בעוצמת הצליל.
4. אקולייזר גרפי – תפקיד האקו לייזר הוא לתקן באופן עדין תחומי תדרים. הוא עוזר למשל למנוע פידבקים – אותם צפצופים לא נעימים שנשמעים מכל מיני סיבות. העיקרית שבהן הוא כיוון המיקרופון לרמקול או למוניטור.
הדבר הכי בסיסי הוא אקולייזר אחד בארון המגברים ששולט על ה-PA.
השלב הבא הוא ארון אקולייזרים.
בארון, שני מכשירים שולטים על שני הצדדים של ה-PA.
ועוד מספר אקולייזרים על פי מספר המוניטורים. כל אקולייזר אחראי על מוניטור אחד.
5. פרוססור –  הוא מחשב קטן בו יש קרוס אובר, אקוליזר, קומפרסור ולימיטר מובנים בתוכו. כך שהוא יכול להחליף הרבה מכשירים נפרדים. כדאי להבין שהוא מחובר ל-PA , כך שהוא שולט רק על הPA. ולא מחליף אקולייזרים וקומפרסורים ששולטים על מוניטורים או על ציוד קצה ספציפי כמו גיטרה מסוימת או מיקרופון מסוים.